Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski

GDZIE CHRZEST,TAM NADZIEJA

Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski

Poznań, 16 kwietnia 2016

 ?Chrzest Polski bez wątpienia był najbardziej przełomowym momentem w historii Polski, chociaż roczniki polskie pod rokiem 966 notują jedynie kilka słów: ?Mesco dux Polonie baptizatur?, co znaczy: ?Mieszko książę Polski został ochrzczony?. Pewne jest, że chrzest Mieszka odbył się na terenie jego domeny w Wielkopolsce. Zgodnie ze stanem badań było to 14 kwietnia 966 r. Nie wiadomo jednak, gdzie odbyła się ta uroczystość, bo bez źródeł pisanych nie można tego rozstrzygnąć. Możemy przypuszczać, że zdecydował się na ten obrzęd na własnej ziemi, bo nie ma żadnych przekazów mówiących, że dokonało się to na cudzej ziemi.

Władca swoim przykładem musiał pociągnąć poddanych. W innym przypadku chrystianizacja nie zakończyłaby się powodzeniem. Ten fakt przesądził o dalszym kierunku polskiej kultury, zakorzeniając nas w zachodnim chrześcijaństwie. Zaledwie dwa lata później, w 968 r., powstało pierwsze biskupstwo w Poznaniu, które objęło swoim zasięgiem całe ówczesne państwo Polan. To właśnie tutaj, w stolicy Wielkopolski, pełnił posługę pierwszy biskup ? Jordan. To tutaj powstała najstarsza na ziemiach polskich świątynia ? katedra pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim, w której modliły się i przyjmowały sakramenty całe pokolenia Polaków.

Dzisiaj, podczas tej uroczystej Mszy św. na INEA Stadionie w Poznaniu, chcemy okazać Panu Bogu wdzięczność za to, że dzięki decyzji Mieszka I 1050 lat temu nasz naród wszedł w orbitę narodów chrześcijańskich. Naszym obowiązkiem jest dzisiaj przyjęcie i przekazanie wielkiej duchowej spuścizny chrzcielnej tym, którzy po nas przyjdą. Trzeba powrócić do chrztu. Trzeba – podobnie jak 1050 lat temu – wyznać i głosić na nowo prawdę o Chrystusie, jedynym Zbawicielu świata. Trzeba zarażać innych pięknem życia chrześcijańskiego, bo tam, gdzie jest chrzest, tam jest i nadzieja?.

+ Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

 

Z Krakowskiej Prowincji naszego Zgromadzenia w obchodach Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski w Poznaniu 16.04.2016 r. uczestniczyło 20 sióstr na czele z Siostrą Prowincjalną.

Co najmniej po jednej siostrze z każdego domu zakonnego: Balice, Czerna, Gołkowice, Chomranice, Wielogłowy, Zakopane, Mielec, Barcice, Gorzyce, Skarżysko-Kamienna.

O godz. 02:00 w nocy ? z piątku na sobotę ? wyjechałyśmy busem z Balic do Poznania. Na miejsce dojechałyśmy ok. godz. 08:30.

Kontrola przy bramkach na teren stadionu odbyła się dość sprawnie. Miałyśmy sporo czasu, aby spokojnie zająć swoje miejsca w wyznaczonym sektorze.

Licznie przybyły także Siostry z Prowincji Wrocławskiej i Łódzkiej z Siostrami Prowincjalnymi i oczywiście Siostry z domu generalnego w Markach na czele z Naszą Matką Generalną.

 

Oficjalne Jubileuszowe świętowanie 1050. rocznicy Chrztu Polski na poznańskim INEA Stadionie rozpoczęło się przed godz. 11:00.

 

? Modlitwą i śpiewem wspólnie dziękowaliśmy Bogu za dar wiary przekazany przez naszych przodków oraz odnowiliśmy w sobie łaskę chrztu świętego odkrywając, co się wtedy stało, czym zostaliśmy przez Boga obdarowani i do jakiej godności wyniesieni. Bóg, który nas cudownie stworzył, uratował nas z niewoli grzechu pierworodnego przez zbawczą ofiarę swego Syna i posłał do nas Ducha Świętego, aby jednoczył nas we wspólnocie Kościoła. W godzinie naszego chrztu zostaliśmy zjednoczeni z Chrystusem, przyoblekliśmy Go, staliśmy się Jego braćmi i siostrami. Jezus jest naszym Panem i Zbawicielem. Pragniemy powierzyć Mu swoje życie i modlić się o to, byśmy potrafili wiernie chodzić Jego drogami.

? Wspólnie dziękowaliśmy za Kościół, w który zostaliśmy włączeni na chrzcie świętym. Każdy z nas jest żywą częścią Kościoła, mistycznego Ciała Chrystusa, którego On sam jest Głową. Prosiliśmy Boga, byśmy potrafili brać odpowiedzialność za wspólnotę, którą tworzymy.

? Dziękowaliśmy Bogu za nowe życie w Chrystusie. Znakiem tej nowości jest imię, jakie otrzymaliśmy na chrzcie świętym. Wyraziliśmy naszą radość i wdzięczność za świętych, których imiona nosimy, uwielbiając Boga za piękne ich życie, za przykład naśladowania Go i wstawiennictwo, jakie nam dają na drodze naszej wiary.

? Odnowiliśmy przymierze chrzcielne, wspólnie z naszymi braćmi i siostrami z Kościołów chrześcijańskich. Zewnętrznym znakiem odnowy przymierza chrzcielnego było pokropienie nas wszystkich pobłogosławioną wodą ? wspominając w tym momencie z wdzięcznością dzień naszego chrztu, szafarza tego sakramentu, naszych rodziców i chrzestnych, z wiarą czyniąc znak krzyża na naszym ciele. W chrzcie świętym zostaliśmy namaszczeni Duchem Świętym ? jesteśmy pomazańcami Bożymi. To Duch Pański sprawia, że możemy świadczyć o tym, że Bóg żyje w nas. W chwili chrztu wybiła dla nas po raz pierwszy godzina miłosierdzia Bożego. Niebo otworzyło się nad nami. Bóg zaprasza: żyj według mej mądrości, chodź moimi drogami! One są bezpieczne i prowadzą do życia wiecznego.

 

 

Wyznanie Jezusa Panem i Zbawicielem ? wspólnie odmówiona modlitwa:

Panie Jezu, Ty nazwałeś mnie swoim przyjacielem.
Kochasz mnie dzisiaj takiego, jakim jestem.
Przyjmuję pełnię Twojej miłości, uznając przed Tobą moją grzeszność.
Ty znasz mnie najlepiej i dokładnie wiesz, co dzieje się w moim sercu.
Dziękuję Ci, że przebaczyłeś moje grzechy, umierając za mnie na krzyżu.
Przepraszam, że nie zawsze żyję zgodnie ze słowami Twojej Ewangelii.
Teraz z wiarą wybieram Ciebie, jako mojego jedynego PANA i ZBAWICIELA,
oddając Ci całe moje życie, abyś nim kierował.
Potrzebuję Ciebie, dlatego otwieram przed Tobą moje serce.
Nie chcę być niewolnikiem niczego, co oddala mnie od Ciebie.
Króluj we mnie!
Zostań ze mną na zawsze!
Ufam Tobie!
Amen.

 

O godz. 14:00 była celebrowana Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem legata papieża Franciszka Jego Eminencji Pietro kard. Parolina Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej z udzieleniem sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego dorosłym i obrzędem posłania.

O godz. 19:00 miał miejsce koncert jubileuszowy ? musical ?Jesus Christ Superstar? ? spektakl realizowany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu.

Przed godz. 22:00 wyjechałyśmy z Poznania. W Balicach byłyśmy ok. godz. 03:30, gdzie mogłyśmy trochę odpocząć. Potem Siostry wracały do swoich wspólnot ? zmęczone, ale szczęśliwe!

 

Niech Boskie Dzieciątko Jezus będzie uwielbione!

Zobacz zdjęcia z uroczystości:
KPICASA_GALLERY(Jubileusz1050LeciaChrztuPolski)

 

Posted in Aktualności, Życie konsekrowane.