Nitra – Słowacja

Sestry karmelitánky Dieťaťa Ježiša
ul. Východná č. 6
949 01 Nitra
Slovensko
tel.: (00421) 376 423 922
e-mail: karmeldj@gmail.com
facebook: Karmelitánky Dieťaťa Ježiša

więcej informacji znajdziesz na stronie: www.karmelitankydj.sk


Dom zakonny św. Józefa w Nitrze na Słowacji

Nitra jest kolebką chrześcijaństwa na Słowacji, jest Słowackim Betlejem ze względu na wielkich świętych Kościoła ? św. Cyryla i Metodego. Tutaj w Nitrze powstało pierwsze biskupstwo, pierwsza diecezja na Słowacji w roku 880.

Wspólnota Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus przybyła do Nitry na zaproszenie biskupa nitrzańskiego Viliama Judáka we wrześniu 2010 roku i 18. września 2010 r. siostry zamieszkały w domu zakonnym, którego patronem jest św. Józef.

Obecnie wspólnotę tworzą trzy siostry. Wykonujemy posługi zakrystianek i katechetki. Siostra Sara pracuje na zamku w katedrze biskupiej ? w bazylice św. Emerama. Siostra Veronika pracuje w kościele pw. Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny u ks. dziekana. Siostra Dominika ? katechetka pracuje jako nauczyciel religii w niepublicznej szkole ojców pijarów w liceum i szkole podstawowej.

W domu zakonnym na parterze w oddzielonej części domu zrobiłyśmy ?mini internat? dla studentek. Osiem studentek u nas mieszka już czwarty rok. Jest to również możliwość naszego apostolstwa w ramach duszpasterstwa powołań.

Raz w tygodniu, w każdy poniedziałek nasza kaplica jest otwarta na wspólną wieczorną modlitwę z ludźmi z zewnątrz, a także naszymi studentkami. Mamy godzinną adorację i nieszpory. Na wspólną modlitwę przyjeżdżają także siostry z trzeciego ? świeckiego zakonu karmelitów bosych. Najnowsze ważne wydarzenie to peregrynacja relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Najśw. Oblicza w Nitrze na Słowacji.

Dwa razy w roku przygotowujemy dla dziewcząt dzień skupienia.

Mamy własna stronę internetową, do której odwiedzenia zapraszamy.

www.karmelitankydj.sk

Zobacz zdjęcia

27?29 grudnia 2016 r. wspólnotę w Nitrze odwiedziły siostry juniorystki naszej prowincji. Podczas zimowego zjazdu pięć sióstr z mistrzynią po wspólnej Eucharystii w kaplicy u zakonnej radośnie i miło spędzało czas spotykając się z siostrami przy wspólnym stole; w grupie sióstr juniorystek oraz na rozmowach indywidualnych. Siostry zwiedziły katedrę położoną na wzgórzu oraz muzeum, które znajdujące się tuż przy katedrze. Pogoda dopisała, więc podziwiały także piękną panoramę okolicy.