Dzień Życia Konsekrowanego

2 lutego w Święto Ofiarowania Pańskiego był obchodzony ? w tym roku po raz 20. ? Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W nawiązaniu do tematu programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce dzień ten odbywał się pod hasłem: ?Idźcie i głoście?. Osoby życia konsekrowanego gromadziły się w kościołach katedralnych, aby wspólnie dziękować za łaskę powołania. Najważniejszym punktem spotkania była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem biskupa ordynariusza. Podczas Liturgii osoby konsekrowane odnawiały śluby zakonne.

Szczególny charakter Dzień Życia Konsekrowanego miał w Krakowie. W kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła nowy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w której uczestniczyli bardzo licznie kapłani, siostry zakonne i bracia zakonni oraz wdowy i dziewice konsekrowane.

W homilii hierarcha zestawił m.in. życie osób konsekrowanych z postawami Symeona i Maryi. Przedstawił Maryję, jako tę, która wiernie stała pod krzyżem milcząca wobec ciemności, zła i nienawiści. Jak dodał, osoby konsekrowane poprzez swoje śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, weszły w los Chrystus i są także znakiem nadziei, bo pokazują, że można żyć Ewangelią i że złożone śluby nie są pustymi słowami.

Na koniec ks. Arcybiskup poprosił wszystkich o modlitwę w intencji swojej posługi w archidiecezji.

Posted in Aktualności, Życie konsekrowane.