Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

W Karmelu rozpoczęła się nowenna przed uroczystością Matki Bożej z Góry Karmel czyli Matki Bożej Szkaplerznej. To największa uroczystość karmelitańska, w której oddajemy cześć naszej Matce, Pani i Królowej.

Historia szkaplerza karmelitańskiego sięga XIII wieku. W trudnym czasie dla Karmelu, ówczesny generał Zakonu i wielki czciciel Maryi Szymon Stock w gorącej modlitwie zwracał się do Maryi zawierzając Jej siebie i współbraci. W nocy z 15 na 16 lipca 1251 roku św. Szymon błagał Maryję, aby zechciała zachować zakon i otoczyła go opieką. Matka Boża ukazała się zakonnikowi i wskazując na szkaplerz, nazwała go znakiem zbawienia. Zapewniła także „to będzie przywilejem dla ciebie i wszystkich karmelitów – kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego”.

Święty Jan Paweł II, który nosił szkaplerz karmelitański, tak o nim mówił: Szkaplerz jest przewodnikiem czułej i synowskiej pobożności maryjnej. Duchowość ta ma swój widzialny znak w szkaplerzu, który ja noszę od dawna. Pozostałem szkaplerzowi wierny i jest on moją siłą. Dzień święta Matki Bożej Szkaplerznej jest mi bardzo drogi.

Może to jest właśnie ten czas, w którym warto poznać historię i duchowość szkaplerzną, aby bardziej zbliżyć się do Boga przez Maryję…

Posted in Aktualności and tagged .