Światowe Dni Młodzieży w Niegowici

W dniach od 25?31 lipca 2016 r. w ?papieskiej? parafii Niegowić, w archidiecezji krakowskiej, przebywało 1200 młodych ludzi z Włoch, wraz ze swoimi duszpasterzami i siostrami zakonnymi ?przybyli 25 autokarami. Największą radością i głębokim przeżyciem młodych był fakt, że trafili do parafii, w której 68 lat temu wikarym był umiłowany przez wszystkich św. ks. Karol Wojtyła – Jan Paweł II, patron ŚDM w Krakowie 2016.

Na miejscu, w posługę młodym byli zaangażowani przede wszystkim kapłani pracujący w parafii pw. Wniebowzięcia NMP, liczni wolontariusze odpowiedzialni za wszystkie możliwe dziedziny, a także siostry karmelitanki Dzieciątka Jezus. Przygotowania do ŚDM trwały tu od dwóch lat, łącznie z deklarowaniem się poszczególnych rodzin, które w tych dniach szerokim sercem przyjmowały i po staropolsku gościły w swoich domach młodych pielgrzymów. Atmosfera tych dni była niesamowita! Młodzi doznali wielkiej gościnności i troski ze strony rodzin, służb mundurowych oraz cywilnych. Bożej radości wszystkich oraz miłosiernej i wytrwałej służby nie przeszkodziły zmęczenie ani kaprysy pogody ani nawet późne codzienne powroty naszych gości z Krakowa. Wolontariusze wytrwale czuwali na swych posterunkach, często do godz. 1.30 następnego dnia, by od 4 rano znów być ?na nogach??

Młodzież, w większości (900 osób) pochodziła z północy Italii, z metropolii mediolańskiej, z diecezji: Como ? z odpowiedzialnym ks. Rossano Quercini, Lodi ? z bpem. Maurizio Gervasoni, Pavii ? z bpem. Corrado Sanguineti, Vigevano ? z bpem. Maurizio Malvestiti. Dalsze 300 osób pochodziło z południa Włoch, z regionu Basilicata: z archidiecezji Potenza – z metropolitą abpem. Salvatore Ligorio, z archidiecezji Matera-Irsina ? z bpem. Antonio Giuseppe Caiazzo, z diecezji Melfi-Rapolla-Venosa ? z bpem. Gianfranco Todisco, oraz z diecezji Tursi. Wszyscy mieli codziennie możliwość uczczenia relikwii św. Jana Pawła II. Każdego dnia księża biskupi odprawiali dla młodych Eucharystię, głosili katechezy w kościele parafialnym w Niegowici oraz w szkołach, w Pierzchowie i Wiatowicach. Podczas dwóch dni przed południem, wraz z kapłanami posługiwali w konfesjonałach. W środę, 27 VII (z powodu pomyłki organizacyjnej?), młodzi z diecezji Potenza, Melfi i Tursi, nie mając innego miejsca, by w skupieniu słuchać słowa Bożego i przepowiadania swoich pasterzy, skorzystali z naszej gościnności i zasiedli na trawie w naszym zakonnym ogrodzie obok kaplicy. Można zobaczyć te ewangeliczne obrazy na załączonych fotografiach? a także pod linkiem:

https://photos.google.com/share/AF1QipNP2W-XqzU_YY6uruuH_9Cf9Ep_-WX8qDlO4Z6zrEyYwIrRbu1nMtiIyK7TPNQ2jA?key=bTlJUWNaOGQyMkxnZkdST29ITjBSSXNvN2pvb3Rn

W naszym domu w Niegowici przez wszystkie te dni (od 25 lipca do 2 sierpnia) znalazły gościnę i ?swoje miejsce w Kościele? cztery siostry zakonne z diecezji Potenza, pochodzące z trzech zgromadzeń zakonnych: s. Maria Celeste (l. 75, najbardziej wytrwała!) ? ze Zgromadzenia Uczennic Jezusa Eucharystycznego, s. Adelia i s. Shaini ? oblatki Serca Jezusowego oraz s. Alessandra ze zgromadzenia sióstr nawiedzenia NMP. Siostry zajmowały dwie rozmównice i razem z nami spożywały śniadania w refektarzu. Naszą kaplicę niegowicką pw. Dzieciątka Jezus nawiedziło w tych dniach kilku biskupów włoskich oraz kapłanów, którym starałyśmy się przybliżyć nie tylko św. Jana Pawła II, wikarego z Niegowici, ale także N. Ojca Założyciela, Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD, pochodzącego z tej parafii. Na zakończenie pobytu młodzieży w Niegowici, uczestniczyłyśmy w naszej kaplicy we Mszy św. dziękczynnej oraz w intencji Zgromadzenia, którą odprawił bp Gianfranco Todisco, biskup diec. Melfi.

Posługa sióstr niegowickiej wspólnoty podczas ŚDM najbardziej widoczna była w zakrystii kościoła parafialnego, gdzie ?ostry dyżur? przez cały ten tydzień pełniła s. przeł. Damaris, z pomocą s. Julianny oraz s. Natany, organistki, a także w posłudze tłumacza-wolontariusza, którą spełniała gościnnie siostra niżej podpisana. Siostry niegowickiej wspólnoty, zastępując się nawzajem w obowiązkach parafialnych i domowych, uczestniczyły także w bezpośrednich spotkaniach i modlitwach z Ojcem Świętym Franciszkiem: w Drodze krzyżowej na Błoniach, we Mszy św. dla osób konsekrowanych w Centrum św. Jana Pawła II oraz we Mszy św. rozesłania, w Brzegach.

Opracowała:     Konrada od Serca Bożego Dzieciątka CSCIJ

Zobacz więcej zdjęć

Symbole ŚDM w Niegowici.

Posted in Bez kategorii.