?Ukraina dzisiaj winna obiema rękami chwycić się za różaniec?

?Ukraina dzisiaj winna obiema rękami chwycić się za różaniec?
ordynariusz charkowsko-zaporoski bp Stanisław Szyrokoradiuk.

Tysiące pielgrzymów z Ukrainy, a także Białorusi, Polski, Rosji, Danii i Stanów Zjednoczonych przyszli i przyjechali do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, by wziąć udział w dorocznych uroczystościach odpustowych.

Tegoroczne świętowanie miało miejsce 21?22 lipca. Wierni dziękowali Panu Bogu za 1030-lecie Chrztu Rusi-Ukrainy, 40-lecie wyboru na Stolicę Piotrową św. Jana Pawła II i 20-lecie koronacji wizerunku Matki Bożej Berdyczowskiej.

Główna odpustowa Eucharystia miała miejsce 22 lipca. Uroczystości przewodniczył arcybiskup Renato Boccardo, ordynariusz diecezji Spoleto-Nursja we Włoszech. Wraz z nim Mszy świętą koncelebrowali biskupi ukraińscy na czele z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Mieczysławem Mokrzyckim i liczni kapłani.

Na zakończenie Mszy przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy abp Mieczysław Mokrzycki powiedział:

Umiłowani Bracia i Siostry! Dobiegają końca uroczystości odpustowe, w naszym Narodowym Sanktuarium u Matki Bożej w Berdyczowie, skąd wołamy do całego narodu ? ?Ukraino, oto Twoja Matka?, o której powiedział kiedyś św. Jan Paweł II: ?Maryjo, która ukazałaś nam Serce Twego Syna, spraw, abyśmy naśladowali Twój przykład i w pokorze pozostawali wierni Jego miłości?. Z tymi słowami św. Jana Pawła II, którego czterdziestą rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową, będziemy obchodzili 16 października, posyłam was z tego świętego miejsca, abyście zabrali ze sobą, w waszych myślach, czynach i słowach, Jej wiarę pełną zaufania Bożej woli, Jej postawę miłości i przebaczenia oraz miłosierdzie, będące źródłem naszego życia. Taką Matkę zaprośmy do naszych rodzin, parafii, diecezji i do naszej Ojczyzny, która w tym roku dziękuje za tysiąc trzydzieści lat chrztu Rusi, prosząc aby była z nami jako obrona i pomoc, jako wspomożenie wiernych i ucieczka grzeszników, jako uzdrowienie chorych i stolica mądrości?.

W tej pięknej Uroczystości ku czci Matki Bożej z Góry Karmel i nocnym czuwaniu uczestniczyłam wraz z czwórką parafian… najmłodsza miała tylko roczek…

s. Alona

Posted in Aktualności, Mikulińce.