Uroczystość św. Rafała Kalinowskiego – 20 listopada

20 listopada Kościół wspomina w liturgii św. Rafała od św. Józefa karmelitę bosego, którego św. Jan Paweł II podczas kanonizacji nazwał „Człowiekiem zdobytym przez Chrystusa”. Św. Rafał (Józef Kalinowski) – patron sybiraków, emigrantów, inżynierów i żołnierzy, a jednocześnie przewodnik dusz, mistrz modlitwy, wzór wychowawców czy męczennik konfesjonału. Niezwykle bogata osobowość człowieka niestrudzonego w wiernym podążaniu drogami wyznaczonymi mu przez Opatrzność. To co urzeka w jego życiu to wyrzeczenie i samozaparcie, nieustanne zapominanie o sobie, aby być dla drugich.

Święty Rafał Kalinowski jest także patronem naszej Krakowskiej Prowincji. Uroczystość patronalna (20 listopada), jak co roku, była poprzedzona nowenną. Był to czas polecania mu naszych intencji, naszych wspólnot, ale przede wszystkim przyglądania się życiu tak bardzo bliskiego nam Świętego. Święty Rafał pozostawił nam wiele cennych wskazówek, refleksji, myśli, które warto poznawać i rozważać. Przypomnijmy kilka z nich:

Świat wszystkiego mnie może pozbawić, ale zostanie zawsze jedna kryjówka dla niego niedostępna: modlitwa, w niej się da streścić przeszłość, teraźniejszość i przyszłość w postaci nadziei. Boże, jakim skarbem obdarzasz tych, co w Tobie swą ufność pokładają!

To co jest małe w oczach ludzi, często jest wielkie w oczach Boga.

Dobrzy ludzie są podobni do czystego powietrza, oddycha się nim, chociaż się go nie widzi.

Ojczyzna nie krwi, ale potu potrzebuje…

Posted in Aktualności.