XVI piesza pielgrzymka pokoju i pojednania

W dniach 11?14 lipca 2018 r. młodzież naszej parafii uczestniczyła w XVI pieszej pielgrzymce z Tarnopola do sanktuarium Matki Bożej pokoju i pojednania w Bilsziwcach, którym opiekują się ojcowie franciszkanie.

Pielgrzymowanie rozpoczęliśmy Mszą św. w kościele Bożego Miłosierdzia w Tarnopolu a potem ruszyliśmy ze śpiewem na pielgrzymi szlak. Grupę już XVI raz prowadził i był za nią odpowiedzialny o. Piotr (OFM).  Trasa pielgrzymki przebiega przez naszą Mikuliniecką parafię gdzie pielgrzymi podczas postoju goszczeni są obiadem a po posiłku jest półgodzinna adoracja w naszym kościele. Po raz kolejny mogłam doświadczyć że młodzież to niewyczerpane pokłady energii i radości. Potrafią się świetnie bawić, ale kiedy trzeba, wyciszyć się modlić i słuchać w skupieniu, tak było podczas chwil modlitwy czy konferencji głoszonych nam podczas drogi. Pogoda była różna, ale to nam nic a nic nie przeszkadzało w pielgrzymowaniu. Cały czas mimo zmęczenia czy bąblów na nogach towarzyszyła nam wewnętrzna Boża radość, młodzi i nie tylko, skakali i tańczyli, gdy zapytałam jednego mężczyznę który skakał i tańczył czy nie bolą go nogi odpowiedział ze śmiechem ? bolą ale to mi nie przeszkadza. Nasza grupa liczyła ok. 60 osób, więc była możliwość trochę się z każdym zapoznać.

W naszym pielgrzymowaniu towarzyszył nam bp pomocniczy Edward Kawa (franciszkanin). Do sanktuarium dotarliśmy w sobotę po południu jako jedna z pierwszych grup, które tam pielgrzymowały, potem witaliśmy następne przychodzące grupy. Wieczorem była uroczysta Msza św. dla pielgrzymów pod przewodnictwem abpa Mieczysława Mokrzyckiego, który podczas homilii zachęcał nas do spojrzenia w oczy naszej Matce Najświętszej i oddania Jej wszystkich naszych spraw z jakimi pielgrzymowaliśmy. Abp podkreślił, że drzwi do sanktuarium Matki pokoju i pojednania zawsze są otwarte, zachęcał do modlitwy o pokój i zakończenie wojny na Ukrainie, ale również do modlitwy za siebie nawzajem byśmy byli ludźmi pokoju i dobra.

Po Eucharystii wieczorem zaczęło się XV franciszkańskie spotkanie młodych, które w tym roku przebiegało pod hasłem ?Obudź nas do wiary Matko?.

W konferencjach młodzi ludzie mogli poznawać m.in. swoje lęki, różne współczesne zagrożenia, i jak sobie z tym radzić, oraz Maryję jako przykład wiary w codziennym życiu i odpowiadaniu na Boże wezwania. Zawierzyliśmy się naszej ukochanej Mamie prosząc by nas bezpieczni prowadziła do Jezusa.

Podczas konferencji, pracy w grupach, modlitwy, zabawy i koncertów młodzież dała piękne świadectwo tworzenia niesamowitej wspólnoty wiary, miłości i radości. Napełnieni Bożą miłością wrócili do swoich domów, i jak mówili będą starać się żyć tym przez cały rok. Dziękuję Bogu za to Jego cudowne działanie wśród nas w każdej chwili naszego życia.

s. Betania

Posted in Mikulińce.