Odpust karmelitański

W całym Zakonie Karmelitańskim, w niedzielę 16 lipca obchodzona była uroczystość Matki Bożej Szkaplerznej, Królowej Karmelu. Z tej okazji odprawiano uroczyste Msze św. o Matce Bożej z Góry Karmel, okolicznościowe nabożeństwa, procesje. Wiele osób przyjmowało Szkaplerz karmelitański.

W sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej świętowano bardzo uroczyście. Przygotowania duchowe trwały przez dziewięć dni nowenny oraz czuwanie nocne 15/16 lipca. Wiele osób, indywidualni i w grupach pielgrzymkowych przybyło z tej okazji do Czernej. Uroczysta suma odpustowa ku czci Matki Bożej Szkaplerznej była odprawiona przed kościołem przy ołtarzu polowym. Koncelebrze kilkunastu kapłanów  przewodniczył i wygłosił homilię okolicznościowa o. Eugeniusz Augustyn opat opactwa Cystersów w Wąchocku. Kaznodzieja rozpoczął homilię osobistym świadectwem noszenia szkaplerza od dzieciństwa, doznanych łask, pobożności i zwyczajów w rodzinie. Wspomniał także o rocznicy objawień fatimskich i roli Maryi jako Matki w naszym narodzie. Po Mszy św. ruszyła procesja eucharystyczna (Aleją św. Józefa) zakończona błogosławieństwem przy ołtarzu polowym.

Jak podano, w uroczystości wzięło udział kilka tysięcy pielgrzymów: kilkunastu kapłanów m.in. pochodzących z różnych diecezji oraz kapłani-zakonnicy. Wśród pielgrzymów wyróżniała się grupa rekonstrukcyjna Polskiej Sztuki Walki ? Signum Polonicum w strojach husarskich z XVII w. Na zakończenie wszyscy członkowie tej grupy przyjęli Szkaplerz.W nowennie dziewięciodniowej, czuwaniu i uroczystości odpustowej uczestniczyły także nasze siostry – karmelitanki Dzieciątka Jezus.

Zobacz więcej zdjęć

Posted in Aktualności and tagged .